Bavilo je zpívat koledy, založili sbor.

25.11.2013 11:19

(článek v Břeclavském Deníku)

Zpívá místostarosta, učitelky základní školy, jejich ředitel i vysokoškolská profesorka. V novém dolnověstonickém pěveckém sboru nacvičují koledy a připravují se na své první veřejné vystoupení.

Skupina dnes už osmnácti nadšenců se dala dohromady teprve v září. Zakladateli se stali dolnověstoničtí učitelé a členové místní Besedy. „O minulých Vánocích si zazpívali učitelé s dětmi na společném koncertu. Moc se nám to líbilo a rozhodli jsme se, že by bylo dobré v tom pokračovat," upřesňuje počátky souboru ředitel Základní školy v Dolních Věstonicích Zbyněk Háder.

Jak řekl, s totožným nápadem za nimi přišli i lidé z Besedy. Sbor tedy založili společně. Potřebovali ale sbormistra. „Hledali jsme někoho, kdo se v těchto věcech vyzná a má jisté hudební nadání. Já jsem totiž spíš na organizaci. Zpěv není zas tak mou velkou doménou," přiznává Háder.

Domácí premiéra

Podle něj se jim osvědčil učitel hudební výchovy z jeho školy Miroslav Frydrych. „Byl to ideální člověk. Učí hudebku, hraje na varhany. Udělal nám repertoár, určil, co budeme zpívat na Vánoce," vychvaluje si Frydrycha ředitel. Domluvili se na písni od Jana Jakuba Ryby Mše Vánoční, se kterou se poprvé a bez dětí představí dolnověstonickému publiku. „Koncert se odehraje v kostele v Dolních Věstonicích jedenáctého prosince. Další vystoupení budou následovat v Horních Věstonicích, Pavlově a Strachotíně," líčí ředitel Háder.

Spolu s Deníkem

Mnohé písně také odzpívají s dětmi žáky školy. Většinou ale cvičí odděleně. Aby to ladilo.Každý týden tomu dávají dvě hodiny. Repertoár nacvičují ve škole. „Alespoň v části skladeb musíme vystoupení propojit s dětmi. Škola se snaží být komunitní, což znamená, že se na jejím programu podílejí jak žáci, tak i dospělí lidé," uvádí Háder.

Jak doufá, vánoční koncerty budou pěkné. „Snad z toho něco bude. Nikdo z nás není extra vyškolený zpěvák. Spíš nás to baví. Samozřejmě se ale staráme o to, aby nám to ladilo a hezky znělo," míní ředitel.

Prozatím ale zůstávají „bezejmenní". Na umělecké jméno zapomněli. „Musíme na nějaký název souboru přijít. Zatím jsme nikde nevystupovali, takže nás to nedonutilo nad tímto přemýšlet," tvrdí Háder. Podle něj se v obci často stává při vymýšlení názvů nějakých souborů, že lidé dají na osvědčený pseudonym. „Když tady lidi neví co, dají Mamuty. To u nás ale nepůjde, znělo by to podivně," směje se ředitel.

A slibuje, že na příští schůzce zpěvákům téma nadnese. V „novém" se budou moci předvést na události Česko zpívá koledy, na které budou spolupracovat s Deníkem.

ADÉLA JELÍNKOVÁ (Břecalvský Deník)

PODÍVEJTE  SE  NA  FOTKY  ZE  ZKOUŠKY


Celý článek najdete na adrese: http://breclavsky.denik.cz/kultura_region/bavilo-je-zpivat-koledy-zalozili-sbor-zpiva-v-nem-i-mistostarostka-20131113.html

—————

Zpět