Korunovační klenoty

10.03.2015 14:22

Vidět české korunovační klenoty je vzácnost, jsou totiž vystavovány jen při výjimečných příležitostech. Teď taková příležitost nastala. Český král - otec vlasti - Karel IV., zřizovatel klenotů se narodil před 600 lety. Korunovační klenoty tvoří trojice - svatováclavská koruna, žezlo a jablko. Koruna pochází z doby Karla IV. , ostatní klenoty až ze 16. století. Klenoty podle nařízení krále Karla IV. nesmí nikdy opustit Pražský hrad a my jsme je viděli v Brně v letohrádku Mitrovských. Dech se nám tajil nad dokonalými replikami šperkaře a zlatníka Jiřího Urbana. Obdivovali jsme i další exponáty - gotické listiny, pečetě, dobové oděvy, kopie zbraní, ale i korunu a jablko upečené z perníku nebo vyrobené z čokolády studenty Střední potravinářské školy. Dokonce jsme si mohli na jediný exponát sáhnout. Na popravčí meč. Prý přináší štěstí. Výstava se nám moc líbila.

Žáci 7. třídy