Mladí Evropané budovali ve Věstonicích společné mosty poznání

20.08.2015 14:58

Angličtina, bulharština, francouzština nebo třeba italština zněla v první polovině srpna v areálu ZŠ v Dolních Věstonicích. Právě tady si dalo sraz 32 mladých lidí ze sedmi států Evropy, aby v rámci projektu "Theatre against barriers" (divadlo proti překážkám) hledalo společnou divadelní řeč a vzájemným porozuměním bořilo pomyslné bariéry mezi lidmi různých etnik.

„Probíhalo zde několik workshopů, ve kterých jsme se zaměřili na různá cvičení, která se týkala herecké tvorby jako takové: práce s partnerem, napojení na partnera, vnímání prostoru kolem sebe, základní dialogy, improvizace, pantomimu, ale trénovali jsme i představivost a kreativitu,“ prozradil koordinátor celé akce Juraj Háder. Tento člen Divadla F.X.Šaldy v Liberci pochází z Hustopečí a podobná setkání organizuje po celé Evropě. „Vždy se jedná o setkání mladých lidí ze sedmi států. Tady ve Věstonicích to byli Češi, Italové, Bulhaři, Rumuni, Francouzi, Španělé a Poláci. Aby se navzájem poznali uspořádali jsme mezinárodní večer přístupný veřejnosti, kde se prezentovaly tradiční kuchyně všech států a pak každý večer se představoval některý ze zúčastněných států,“ popisuje atmosféru setkání Háder. „Rumuni nezklamali svou "dechovkou," která se jmenuje Brašovjanka, Poláci ukazovali polonézu, Bulhaři zase své tradiční tance a Italové nás učili "tanec se špagetou".

Během celého setkání panovalo nesnesitelné vedro a tak všichni s povděkem přijali pozvání starostky Dolních Věstonic Eriky Svobodové do místního kostela. V příjemném chládku si poslechli něco o historii i současnosti obce. „Věstonice mají ve svém znaku most a oni tady mezi sebou staví také mosty, které je k sobě přibližují,“ trefně poznamenala starostka Svobodová.

V rámci projektu navštívili mladí Evropané Mikulov, Brno a shlédli představení divadla Facka z Brna. Toto pantomimické vystoupení jim připomnělo, že to je vlastně mezinárodní divadelní jazyk, kterým jde sdělit úplně vše.

O tom, že mladí lidé v celé Evropě řeší více méně stejné problémy, svědčily i jejich závěrečná vystoupení. „Pracovali na nich celý jeden den a zpracovávali témata jako je rasismus, ekologie, evropské občanství, přistěhovalectví či "osobní zpověď Evropana," vysvětluje Juraj Háder. Zajímavé bylo také zjištění, že mnoho z účastníků se hlásí nebo se chce hlásit na herecké školy. „Já to tady beru jako kurz, který mi může pomoci dostat se na hereckou akademii,“ svěřila se usměvavá Italka Paolina.

Základní škola v Dolních Věstonicích se stala centrem podobných setkání už potřetí a její organizátoři věří, že se do krajiny pod Pálavou vrátí i v příštích letech.

(článek z Břeclavského Deníku)

Podívejte se na fotky

—————

Zpět