Naše škola chce navázat spolupráci se ZŠ Moravany na Slovensku

05.04.2018 21:04

Spojení dvou Venuší nabízí uvažovaná spolupráce obce Dolní Věstonice se slovenskou obcí Moravany nad Váhom.  Nositelem této spolupráce by byly obě základní školy v rámci evropského grantu. Zástupci obou obcí v čele se už vzájemně navštívili a vytýčili si oblasti možné spolupráce.

Moravany nad Váhom je asi dvoutisícová obec na Slovensku přibližně 5 km od lázeňského střediska Piešťany. Může se pochlubit renesančním zámkem, dvěma kostely a především historickými nálezy z doby lovců mamutů stejně jako D. Věstonice. Obě obce mají společné také to, že v obou historických areálech byla nalezena soška ženy. Tzv. Moravanská Venuše je vyřezaná z mamutího klu, je stará 22 800 let a je nejstarším dokladem výtvarného projevu na Slovensku.

Při návštěvě delegace Moravan u nás si naši slovenští přátelé v čele se starostou obce P. Hulmanem a ředitelem základní školy F. Glosem prohlédli naši školu i obec. Na obecním úřadě pak s paní starostkou debatovali o možné spolupráci. Stejně tak naše delegace si při reciproční návštěvě prohlédli školu a také muzeum automobilových veteránů. Škola v Moravanech slučuje základní a mateřskou školu, je o něco větší než ta naše a má po dvou třídách v 1. - 4. ročníku, dále pak po jedné třídě. Předpokládá se, že v dalším školním roce se uskuteční vzájemná návštěva dětí a rodičů z obou škol, vytvoří se několik společných aktivit jako např. výstavy, soutěže, kulturní a sportovní akce, apod.

Jako první aktivita bude naše účast na sportovních závodech na Slovensku s názvem „Za Moravanskou Venuší“ ve čtvrtek 31. května.

Podívejte se na fotky z návševy zástupců Moravan ve Věstonicích

 Podívejte se na fotky z naší návštěvy v Moravanech nad Váhom 

 

—————

Zpět