Naše škola navázala družbu se školou z Vídně

09.10.2013 13:15

Naše škola už více jak rok úspěšně spolupracuje s partnerskou školou ve Velkých Němčicích. V tomto školním roce navázala partnerství i se školou z rakouského hlavního města Vídně. První říjnový víkend nás navštívili zástupci této české školy v Rakousku, abychom domluvili společné akce na tento školní rok. "Je to tak trochu náhoda," prozradila nám ředitelka české školy ve Vídni Ivana Brožová. "Pana Zbyňka Hádera znám již několik let z jeho účinkování v českém divadle ve Vídni, ale nevěděla jsem, že je i ředitelem školy v Dolních Věstonicích. Až jsme se s dětmi učili o pravěku a plánovali výlet za Věstonickou venuší, tak jsem z internetu zjistila, že je ředitelem zdejší školy. Zavolali jsme si a hned jsme dohodli spolupráci."

Tato česká škola ve Vídni je trochu jiná, než jak si běžně představujeme školu my. Děti, které do ní chodí, mají české kořeny a navštěvují ve Vídni běžnou rakouskou školu. Odpoledne pak dochází do české školy, kde se učí češtinu, vlastivědu a další znalosti o České republice. Vracejí se tak ke svým kořenům. Na konci roku pak skládají řádné zkoušky z těchto předmětů.

A jak bude vypadat spolupráce obou škol? "Naši žáci, by měli postupně navázat kontakt se svými rakouskými kamarády," řekl nám ředitel Základní školy v Dolních Věstonicích Zbyněk Háder. "Konverzace by měla probíhat z naší strany v němčině a z jejich zase v češtině, aby se všichni procvičili v obou jazycích. V prosinci jsme s několika žáky pozváni do Vídně zakusit tamní neobyčejnou vánoční atmosféru. Na oplátku v květnu se žáci z Vídně dojedou podívat k nám na naši venuši a možná taky zazávodit si na Májovém běhu Věstonicemi."

Spolu s ředitelkou Ivanou Brožovou přijel do Věstonic i jeden její žák. A co se Bertíkovi u nás nejvíce líbilo? "To, že když jdu do obchodu a něco si chci koupit, že mi všichni rozumí," řekl s úsměvem na tváři.

Podívejte se na fotky.

—————

Zpět