Návštěva dětí z Vídně u nás ve škole

20.06.2015 14:55

Největší zážitek? Překvapivě taborák
s opékáním špekáčků. „Nic takového doma totiž nedělají,“ pousmál se ředitel Základní školy v Dolních Věstonicích Zbyněk Háder. Mluvil o rakouských žácích, kteří v obci na Břeclavsku strávili několik dní.

Dolnověstoničtí pohoštěním navazují na spolupráci, při níž se děti z obce navštěvují s kamarády z Vídně. Zlepšují si tak jazykové schopnosti, což je podle Hádera hlavním cílem projektu. Dalším pokračováním je vznik učebny, která má být hotová přes prázdniny.

Háder stojící v čele základní školy spolupracuje s kolegy z Rakouska druhým rokem. Již několikrát se Dolnověstoničtí do Rakouska díky tomu vypravili, letos tomu bylo naopak. Tentokrát přijeli Rakušané. Přesněji jde o české děti, již se ve Vídni učí češtinu. „Na vyučování chodí až v odpoledních hodinách po skončení výuky na rakouských školách. Učí se tam především český jazyk, ale také zeměpis či dějepis,“ řekl Háder, který se seznámil s tamní ředitelkou ve vídeňském divadle, kde několik let působí. „Když zjistila, že jsem rovněž ředitel školy, domluvili jsme se na spolupráci,“ doplnil.

Do Rakouska jezdí školáci především v prosinci. Rakušané ale přicestovali v červnu. „Navštěvovali vyučovací hodiny. S některými našimi dětmi už se znali, takže ty jim mohly všechno na škole ukázat. Byli se také podívat na závěrečné akademii,“ uvedl ředitel.

Při pobytu padla nová dohoda. Tři studenti dojedou na podzim do Dolních Věstonic a týden se budou učit na tamní škole. Na jaře vyrazí zase místní do Rakouska. „Dalo by se říct, že je to takový netradiční Erasmus pro základní školy. S tím rozdílem, že tato akce není podporovaná žádnou dotací. Jde to i bez toho. Stačí, když se chce, a my chceme, aby se děti zlepšovaly v jazykových dovednostech,“ podotkl muž.

I proto s kolegy chystá výstavbu nové jazykové učebny za 350 tisíc. „Podařilo se nám na to získat peníze. Získali jsme i evropský grant na podporu výuky. Jedna z kolegyň se tak vydá na dva týdny do Skotska, kde se bude intenzivně učit angličtinu. V příštím roce zase pojede několik dětí na osm dní do Anglie, kde se budou vzdělávat, poznávat památky a bydlet v anglických rodinách,“ odhalil Háder novinky.

(článek z Břeclavského Deníku)