Novou učebnu poprvé vyzkoušeli vědci z celého světa

29.08.2014 15:55

Zbrusu nová učebna Regionální historie čeká od prvního září na žáky Základní školy v Dolních Věstonicích. Během prázdnin zde zrekonstruovali jednu třídu a vytvořili z ní specializovanou učebnu, která bude sloužit nejen pro žáky zdejší školy, ale i pro studenty vysokých škol. Vybudování nové učebny stálo přibližně 230 tis. korun a kromě školy na ni významně přispěly v rámci svých grantů firmy RWE Gas Storage a Lesy ČR s.p.

„Dolní Věstonice jsou jedinečná archeologická lokalita v celosvětovém měřítku a tak je logické, že jsme chtěli mít učebnu, která by byla zaměřena právě na historii tohoto regionu,“ řekl nám ředitel školy Zbyněk Háder. „Učebna je proto vybavena kromě moderní audiovizuální a počítačové techniky také výstavními vitrínami, kde mohou žáci vidět například kosti z mamuta či keramiku a nástroje z doby železné a bronzové. Na to navazují i tématicky zaměřené vitríny na chodbě u této učebny,“ dodal ředitel školy Zbyněk Háder.

Nová učebna vznikla ve spolupráci s Archeologickým ústavem v D.Věstonicích a poprvé její prostory využili vědečtí odborníci v rámci vědecké konference o archologii, která probíhala v mikulovském regionu. Na šedesát vědců z dvaceti zemí všech kontinentů, včetně Japonska, Kanady nebo Ruska, zde vyslechli přednášku Ing.Arch. Radko Květa o budoucím archeoparku v Pavlově. „Jsme rádi, že se povedlo navázat se školou spolupráci, jejímž výsledkem je tato učebna, která splňuje všechny podmínky pro moderní vyučování. My ji budeme využívat k přednáškám, které doplňují terénní práce našich studentů,“ spokojeně konstatoval Prof.Jiří Svoboda z Archeologického ústavu.

Věstonická škola historií doslova „žije.“ Loňští prvňáčci si celý rok hráli na pravěk a svou třídu nazvali „Osadou malých lovců,“ v keramické dílně zde pravidelně vznikají plastiky Věstonické Venuše a každou třídu u vchodu zdobí keramický mamut. „Je to nádhera, že se děti mohou učit o historii v takto krásných prostorách,“ je nadšena Lenka Suková z Českého egyptologického ústavu v Praze, která na konferenci obdivovala vystavené exponáty a v ruce svírá jednu z keramických Venuší, dárek zdejších žáků.

„Věřím, že tohle všechno pomůže vychovávat děti k tomu, aby měli rádi historii a vážili si jí. Třeba pak někdy v dospělosti, když najdou doma na zahradě nějaké kosti nebo keramiku, tak to nevyhodí a zavolají nás,“ dívá se do budoucnosti Prof. Jiří Svoboda.

Podívejte se na fotky

 

 

 

—————

Zpět