Šachový turnaj o přeborníka ZŠ Dolní Věstonice

03.04.2018 15:40

Šachový turnaj o přeborníka Základní školy Dolní Věstonice

 

        Ve dnech 27. a 28. března se uskutečnil šachový turnaj, jehož vítěz se stal přeborníkem Základní školy Dolní Věstonice v šachu pro školní rok 2017/2018. Celý turnaj byl rozdělen do dvou částí. V úterý 27. března proběhla první část, která určila vítěze mezi žáky I. stupně  a mezi žáky II. stupně. Z II. stupně se do turnaje přihlásili pouze 4 žáci, ze 7. třídy Bronislav Palůch a Matěj Duben, z 8. třídy Matěj Gorčík a Radek Hlávka. Vzhledem k nízkému počtu účastníků se hrálo systémem každý s každým s odvetami, tzn. celkem šest kol. Hráči hráli se šachovými hodinami, a protože turnaj musel být ukončen během dopoledne, každý z hráčů měl na partii 15 minut, šlo tedy o „rapid“ šach. Turnaj byl poznamenán tím, že v cca polovině turnaje odstoupili Matěj Gorčík a Radek Hlávka. Vítězem turnaje se stal Matěj Duben se 3. body (dvakrát porazil Br. Palůcha a jednou M. Gorčíka). Na druhém místě skončil Br. Palůch se 2 body, když dvakrát porazil třetího R. Hlávku. Ten získal 2 body výhrami nad Matějem Gorčíkem, který skončil bez bodu čtvrtý.

         Turnaj o přeborníka žáků I. stupně byl mnohem zajímavější. Přihlásilo se celkem 11 žáků, pět ze 2. třídy, jeden ze 3. třídy a pět z 5. třídy. Velkým překvapením se stali Tomáš Jackson ze 2. třídy a Ondřej Kovařík ze 3. třídy, kteří získali oba 7,5 bodu a turnaj vyhráli před favorizovanou dvojicí páťáků, Jožkou Vaškovičem a Jendou Jančou. Turnaj se hrál systémem opět každý s každým (bez odvet). Neměli jsme k dispozici dost šachových hodin, a tak po 20 minutách byly partie ukončeny. Hrálo se urputně, v každém kole byla minimálně jedna partie, kde musel být výsledek určen rozhodčím turnaje. Také průběh turnaje byl zajímavý. Začátek se nevyvedl Jožkovi Vaškovičovi, který buď soupeře podcenil, nebo prostě nebyl ve své kůži. Po třetím kole vedl Jenda Janča se ziskem plných tří bodů. 2,5 bodu získal Tomáš Jackson, 2 body měli T. Duben, J. Havlíček a O. Kovařík. Pouze 1,5 bodu získal Jožka Vaškovič, který prohrál s Kubou Havlíčkem a remizoval s Tomášem Jacksonem. I ve dvou dalších kolech došlo k velkému překvapení, když T. Jackson porazil Tadeáše Dubna a Ondra Kovařík Jožku Vaškoviče. Do čela průběžného pořadí se dostal Tomáš Jackson se 4,5 bodu. Po dalších dvou kolech Tomáše na čele průběžného pořadí vystřídali se ziskem 6 bodů Jenda Janča a Ondřej Kovařík. Tomáš Jackson prohrál s Kubou Havlíčkem a klesl na 3. místo. Jak se později ukázalo, byla to jediná Tomášova prohra. Po osmém a devátém kole se na čele průběžného pořadí osamostatnil se ziskem 7 bodů Ondra Kovařík. O celkové vítězství Ondřej přišel až v posledním kole, když „pouze“ remizoval s Jendou Jančou. Protože poslední tři partie Tomáš Jackson vyhrál (především dvě veledůležité partie s Ondrou Kovaříkem a s Jendou Jančou), dotáhl se Tomáš na dosud vedoucího Ondřeje a vzhledem k jejich vzájemné partii, kterou vyhrál, i k celkovému vítězství.                                                                                                                          

Přeborníkem žáků I. stupně v šachu se stal se ziskem 7,5 bodu Tomáš Jackson.                           Druhý skončil Ondřej Kovařík se 7,5 body, o pořadí rozhodl vzájemný zápas.                                           Třetí místo obsadil Jožka Vaškovič se ziskem 6,5 bodu, který ve vzájemné partii porazil         čtvrtého Jendu Janču (také získal 6,5 bodu). Pořadí ostatních bylo následující:

5. Jakub Havlíček         6 b.

6. Tadeáš Duben           5 b.

7. Dominik Machala    4,5 b

8. Jiří Lukeš                  2 b.

9. Erik Oláh                  2 b.  (o pořadí rozhodl vzájemný zápas)

10. Nikol Škrábalová   1,5 b.

11. Jiří  Famfrla           1 b.

 

         Následující den 28. 3. sehráli oba vítězové svých kategorií zápas a titul přeborníka školy v rapid šachu. Zápas se hrál na dvě partie (ve druhé partii si soupeři vyměnili barvu kamenů), každý z hráčů měl na partii 15 minut. V první partii získal Matěj Duben zpočátku velkou převahu. Dokonce mohl dát soupeři několikrát mat. Pak však začal bezmyšlenkovitě tahat figurkami, zatímco jeho soupeř Tomáš Jackson se uklidnil a několika pěknými tahy získal iniciativu, která skončila naprostým debaklem Matěje. Tomášovi do koncovky zbyl král a dáma, zatímco Matějovi pouze král. Protože v následujících padesáti tazích se nepodařilo Tomášovi dát Matějovi mat, skončila partie podle pravidel FIDE (čl. 9.3.2) remízou. Bylo to trochu k Tomášovi kruté, poprvé hrál s hodinami a striktně podle pravidel šachového svazu. Kdyby se hrálo stejným způsobem, jako se hrál turnaj, který Tomáš vyhrál (tj. bez šachových hodin s tím, že po uběhnutí daného času, v turnaji to bylo 20 minut, výsledek neukončených partií určí rozhodčí podle stavu na šachovnici), tak by tuto partii Tomáš vyhrál. Teď se však hrálo s šachovými hodinami na 2x 15 minut (tzn., že každý ze soupeřů měl na partii 15 minut) a podle pravidel FIDE. V kritickém momentu, kdy na šachovnici zůstal Matějovi jen král a Tomášovi král a dáma, měl Matěj spotřebováno asi 7 minut a Tomáš asi 6 minut, tzn., že oba hráli rychle a do časové kontroly zbývalo hodně času. V partii zkušených šachistů by se hráč se samotným králem vzdal. Není to však povinnost a zejména v partii slabších hráčů se hraje až do matu. V partii začátečníků končí většinou tyto situace remízou. Buď hráč s dámou neví, jak dát soupeři mat, stále šachuje jeho krále a honí ho po šachovnici, anebo něco o tom ví (že samotnou dámou mat nelze dát, že je k tomu potřeba i krále) a hraje svým králem tak nešikovně, že dá soupeřovi pat (což je opět remíza). Skutečnost, že partie skončila nerozhodně (podle Tomáše nespravedlivě), poznamenala Tomášovu hru ve druhé partii, kdy se navíc projevila větší zkušenost staršího Matěje, který partii vyhrál a tím se  

Matěj Duben stal přeborníkem Základní školy Dolní Věstonice v šachu.


Napsal: J. Votava

—————

Zpět