V naší škole byli studenti ze 6 států Evropy

23.08.2013 15:03

Mluví jen o basketbalu a jsou nadšení z kopců. S nadsázkou tak vidí mladé Litevce Juraj Háder z Hustopečí. Je hlavním organizátorem pobytu zahraničních studentů ze šesti zemí v Základní škole v Dolních Věstonicích. Jednatřicet se jich tam sjelo kvůli výměnnému programu Mládež v akci.

„Kromě studentů z Brna a Litevců jsou to Belgičané, Poláci, Bulhaři a Slovinci. Společný projekt se jmenuje Vstříc zelené Evropě. Vytváříme firemní Zelený plán. Setkání je také o zdravém životním stylu," popsal v pátek akci Háder.

Studenti a studentky ve věku osmnáct až šestadvacet let bydlí v dolnověstonické základní škole. Na začátku devítidenního neformálního vzdělávání je tam přivítal místostarosta obce.

„Přešli jsme si Pálavu, aby poznali krásu naší přírody. Litevci byli nadšení z výšlapu ke zřícenině hradu Děvičky. Jejich země je totiž jedna velká placka. Zajímali se také o historii zatopeného mušovského kostela," vysvětlil místostarosta Jan Votava.

Večery studenti věnují pokaždé jiné zemi. Bulhaři učili ostatní svůj národní tanec. Něco podobného chystají i jejich hostitelé. „S kamarádem půjdeme pozítří do kroje," prozradil Háder. Studenti si prostředí pod Pálavou velmi pochvalovali. Kromě zlepšení se v angličtině si od pobytu slibují navázání kontaktů. Důležité také je, že se naučí spolupracovat lidé několika národností mezi sebou.

(zdroj: Břeclavský Deník)