Vánoční turnaj v rapid šachu

28.12.2018 21:44


Vánoční turnaj v rapid šachu žáků ZŠ Dolní Věstonice, 2018

       Ve čtvrtek 20. prosince se konal vánoční turnaj v rapid šachu. Turnaje se zúčastnilo celkem 19 žáků naší základní školy. Velmi mile mě překvapili žáci I. stupně, když se jich do turnaje přihlásilo 14, z toho 6 žáků, kteří šachový kroužek nenavštěvují. Naopak žáci II. stupně mě zklamali. Do turnaje se přihlásilo pouze 5 žáků ze šachového kroužku. Žáci I. stupně hráli vyřazovacím systémem na dvě porážky. To znamená, že i
hráč, který jednou prohraje, může vyhrát celý turnaj. V tomto systému ti nejslabší si zahrají dvě partie, silnější 3, popř. 4, a ti nejlepší si zahrají
5 až 6 partií. Boje byly urputné, všechny však v duchu fair play. Do finále se probojovali hráči, kteří prokázali nejen nejvyšší šachové umění, ale
i největší vůli po vítězství - Ondřej Kovařík a Tomáš Jackson. Nejdříve se spolu utkali o postup do finále. Vyhrál Tomáš a Ondra se utkal o postup do
finále s vítězem "poražených" - Filipem Jacksonem, který v rozhodující partii v pavouku poražených vyhrál nad Michalem Veselým. Partii vyhrál Ondra a znovu se utkal o celkové vítězství s Tomášem Jacksonem. Tentokrát vyhrál Ondra a vyrovnal vzájemné utkání na 1 : 1. Oba měli celkově jednu prohru, a protože podle propozic vypadne z turnaje až ten, kdo má dvě prohry, hrálo se třetí, rozhodující utkání mezi Tomášem a Ondrou. Partie byla bojovná, větší vůli po vítězství nakonec prokázal mladší Tomáš a stal se vítězem šachového turnaje žáků I. stupně. Ondra skončil na druhém místě. Třetí byl Filip Jackson a čtvrtý Michal Veselý. O páté místo hráli Jiří Lukeš s Davidem Machalou a o sedmé místo Jenda Tančinec
s Dankem Tomanem. Vyhráli Jirka a Jenda. Šestý David Machala byl nejlepší z žáků nenavštěvujících šachový kroužek. O deváté místo se dělili Ela
Zatloukalová, Jirka Famfrla a Vasil Musil. O 12. místo se dělili Nikol Škrábalová, Marek Machala a Marek Zábranský.                                                   

        Žáci II. stupně hráli systémem každý s každým na 2 vzájemné partie. I tady musela o vítězi nakonec rozhodnout třetí vzájemná partie mezi Matějem Dubnem a Jožkou Vaškovičem, kteří získali oba 6 bodů, a vzájemné utkání mezi nimi skončilo 1 : 1. Třetí rozhodující partii vyhrál opět ten mladší - Jožka Vaškovič a stal se celkovým vítězem šach. turnaje žáků II. stupně.  Druhý skončil Matěj Duben, třetí byl Ján Janča, čtvrtý Bronislav Palůch. Pátý skončil Tadeáš
Duben.

J. Votava—————

Zpět